بازیگر سریال همگناه: خجالت می کشم غر بزنم

به گزارش آموزش مدیریت، راستش مردم آنقدر در تنگنا هستند که خجالت می کشم غر بزنم چون فکر می کنم اقشار دیگری هستند که بیشتر از ما بچه های تئاتر به حمایت احتیاج دارند.

بازیگر سریال همگناه: خجالت می کشم غر بزنم

این جملات بخشی از سخنان علی باقری است، بازیگر بی حاشیه و گزیده کار تئاتر. او که سابقه همکاری با تعداد زیادی از کارگردان های خلاق و نوگرای تئاتر ما را دارد، جزو معدود بازیگران حرفه ای است که در دوران سخت کرونا با نمایش سرایدار روی صحنه رفته است.

باقری در گفتگویی نه چندان بلند با ایسنا از دلایل حضورش روی صحنه تئاتر می گوید، از اینکه نگران بوده این هنر به یک خاطره تبدیل گردد ولی با وجود این، برای کسی نسخه ای نمی پیچد و تصمیم گیری درباره کار کردن را در دوران کرونا بسیار سخت می داند.

او که این روزها با بازی در نمایش سرایدار در تماشاخانه ملک روی صحنه است، از نخستین روزهایی یاد می نماید که کرونا تازه به زندگی مان وارد شده بود.

این بازیگر که پیش تر بازی او را در نمایش هایی مانند ایوانف و رولور و فیلم های سینمایی اژدها وارد می گردد و متری شیش و نیم دیده ایم، می گوید: از یک سال پیش که کرونا آمد، تئاتر جزو مشاغلی بود که بیشترین آسیب را متحمل شد. مدت ها تعطیل بود و فعالان آن هم دست شان به جایی بند نبود. کم کم به این فکر کردم که حتی خودم در خانه نمایشی کار کنم که جریان زندگی این هنر قطع نگردد تا اینکه پیشنهاد بازی در نمایش سرایدار مطرح شد و پذیرفتم. ما تمرین نمایش را شروع کردیم و به محض بازگشایی تئاتر، روی صحنه رفتیم.

او اضافه می نماید: واقعیت این است که نگران بودم تئاتر وارد یک دوره رکود طولانی مدت بگردد تا جایی که بگوییم یادش بخیر روزی چیزی به نام تئاتر داشتیم! بنابراین انگیزه اولم، حفظ این هنر بود. از طرف دیگر کار کردن در شرایط سخت را هم دوست دارم.

این بازیگر با اشاره به پیچیدگی های ویروس کرونا ادامه می دهد: در شرایط فعلی تصمیم گیری بسیار سخت است زیرا پای سلامتی و جان افراد در بین است. بنابراین نمی توان به آسانی نظر داد و انتظار داشت که دیگر هنرمندان تئاتر هم خطر نمایند و روی صحنه بروند بویژه که بحث خانواده ها هم مطرح است و یک هنرمند ممکن است خانواده خود را هم به خطر بیندازد. همه اینها سبب می گردد تا افراد با احتیاط بیشتری تصمیم گیری نمایند. البته ما هم کار پرخطری می کنیم ولی به تمام پروتکل های بهداشتی پایبند هستیم و همه کوشش مان را به کار می گیریم تا این پروتکل ها را به شکل کامل رعایت کنیم. خوشبختانه تا به حال مسئله ای رخ نداده و امیدوارم بعد از این هم همه چیز به خوبی طی گردد.

باقری با ابراز خوشنودی از اجرای تئاتر در این دوران می گوید: همین که چند نمایش روی صحنه هستند، جای خوشحالی دارد. تماشاگران نمایش ما پیش از اینکه درباره کار ما صحبت نمایند، از دلتنگی خود برای تئاتر می گویند. این صحبت هایی که درباره کلیت تئاتر مطرح می گردد، دلگرم نماینده است.

این بازیگر که در نمایش سرایدار نقش دیویس را بازی می نماید، درباره میزان استقبال تماشاگران از این نمایش شرح می دهد: با در نظر دریافت مجموعه شرایط و در دوره ای که هم اجرای تئاتر و هم تماشای آن بسیار سخت شده، تعداد تماشاگران ما راضی نماینده است. طبیعتا به دلیل رعایت پروتکل ها تنها نیمی از ظرفیت سالن می تواند پر گردد و معمولا این ظرفیت در روزهای خاتمهی هفته تکمیل می گردد.

باقری اضافه می نماید: مسلما همه بازیگران دوست دارند سالن پر از تماشاگر باشد ولی همین شکل از اجرا هم برای من تجربه جالبی است. حتی اگر فقط یک تماشاگر داخل سالن باشد، بازیگر در برابر او مسئولیت دارد که کار خود را بدرستی انجام بدهد ولی طبیعتا یک سالن پر تماشاگر، انرژی بیشتری به بازیگران می دهد.

او درباره ضرورت حمایت از تئاتر در دوران کرونا می گوید: خیلی خوب است که در حد توان مان از یکدیگر حمایت کنیم ولی در شرایط فعلی بیشتر مردم آن چنان نیازمند حمایت هستند که من به عنوان یک بازیگر خجالت می کشم غر بزنم و بگویم از تئاتر حمایت کنید! چون فکر می کنم اقشاری دیگری هم هستند که شرایط شان از ما سخت تر است.

علی باقری در خاتمه با یادآوری مسائل متعدد و عمیق تئاتر در طول سال های متمادی اضافه می نماید: مسائل تئاتر ما بسیار ریشه ای و نیازمند حمایت سیستماتیک است که تنها به این دوران محدود نمی گردد. با این حال خیلی خوب است که خودمان در حد امکان، حمایت مان را از یکدیگر دریغ نکنیم و همه کوشش کنیم تا چراغ این خانه روشن بماند.

نمایش سرایدار نوشته هارولد پینتر است که بر اساس ترجمه رضا دادویی و با کارگردانی مهدیس زارع نژاد روی صحنه رفته است. دیگر بازیگران این نمایش مهدی کوشکی و مجید نوروزی هستند و نورالدین حیدری ماهر هم به عنوان مجری طرح با اجرای این نمایش همکاری دارد.

منبع: همگردی

به "بازیگر سریال همگناه: خجالت می کشم غر بزنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر سریال همگناه: خجالت می کشم غر بزنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید